Zmiany w JPK dla ksiąg rachunkowych w 2021 roku
Jednolite Pliki Kontrolne to podstawowy sposób na dostarczanie Urzędowi Skarbowemu informacji na temat rozliczeń podatkowych w firmie. Wraz z 1 stycznia 2021 zmodyfikowany został jeden z nich, JPK_KR dotyczący ksiąg rachunkowych. Co zostało w nim zmienione?
Kto jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych?
Z możliwości Jednolitych Plików Kontrolnych korzystają dziś wszystkie firmy w Polsce. W ten sposób są w stanie wysyłać do organów podatkowych odpowiednio przygotowane zestawienia transakcji. W kwestii JPK_KR jest to zestawienie ksiąg rachunkowych, czyli dokumentacji podatkowej, które zgodnie z prawem, w Polce prowadzić muszą:
osobowe bądź kapitałowe spółki handlowe, spółki cywilne oraz inne osoby prawne (z wyłączeniem Narodowego Banku Polskiego oraz Skarbu Państwa),
osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych oraz spółki jawne osób fizycznych pod warunkiem, że poprzedni rok obrotowy zakończyły z wynikiem ponad 2 000 000 EURO (w przeliczeniu na złotówki),
jednostki organizacyjne działające na podstawie Prawa bankowego, przepisów o obrocie papierami wartościowymi, przepisów o funduszach inwestycyjnych, działalności ubezpieczeniowej etc.,
gminy, powiaty, województwa oraz ich związki,
oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorstw zagranicznych,
niewymienione wyżej przedsiębiorstwa, które otrzymują dotacje lub subwencje z budżetu państwa, samorządu terytorialnego lub funduszów celowych. Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych szczegółowo określone zostały w rozdziale 2 ustawy o rachunkowości. W skrócie polegają one na prowadzeniu zbioru zapisów księgowych, obrotów i sald, które tworzą:
dziennik,
konta księgi głównej,
konta ksiąg pomocniczych,
zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej,
wykaz aktywów i pasywów.
JPK dla ksiąg rachunkowych – zmiany w 2021 roku
Jeśli chodzi o zmiany w JPK_KR od 1 stycznia 2021 roku, nie wprowadzają one modyfikacji samej struktury i skupiają się jedynie na modyfikacji opisów niektórych elementów. Dotyczą one:
węzła 10.5 (Nagłówek), gdzie zmodyfikowany został opis elementu DataWytworzeniaJPK,
węzła 10.6 (Dziennik), gdzie zmodyfikowane zostały opisy dla elementów: Dziennik (węzeł), LpZapisuDziennika, NrZapisuDziennika, OpisDziennika, NrDowoduKsiegowego, RodzajDowodu, DataOperacji, DataDowodu, KodOperatora, OpisOperacji i DziennikKwotaOperacji.
Zakres zmian ograniczony jedynie do opisów, bez zmian w strukturze powoduje, że z początkiem 2021 roku nie było potrzeby aktualizacji oprogramowania do generowania Jednolitych Plików Kontrolnych.
Ważne informacje ws. struktury JPK_KR
Pracując na JPK_KR warto jednak znać strukturę pliku. W związku z tym poniżej podajemy najważniejsze informacje jej dotyczące. JPK_KR składa się z następujących zawartości:
Nagłówek, gdzie znajdują się dane identyfikacyjne pliku,
Podmiot, gdzie należy umieścić dane podmiotu, którego dotyczy jednolity plik kontrolny,
ZOIS, czyli zestawienie obrotów i sald przedsiębiorstwa,
Dziennik zawierający dokumenty dziennika księgowego za dany okres rozliczeniowy,
DziennikCtrl, czyli sumy kontrolne dziennika,
KontoZapis, gdzie znajdują się zapisy na kontach księgi głównej oraz ksiąg pomocniczych,
KontoZapisCtrl – sumy kontrolne tabeli KontoZapis.
Formatem zapisu JPK_KR jest format XML, w którym zawieramy odpowiednio sformatowane pola: - znakowe – pola alfanumeryczne o długości maksymalnie 256 znaków, kodowane w standardzie UTF-8,
kwotowe – służące wpisywaniu kwot z dwoma miejscami po przecinku, z użyciem kropki (.) jako separatora,
daty – podawane w formacie RRR-MM-DD,
pole daty i czasu – zapisywane w formacie RR-MM-DDTGG:MM:SSZ, gdzie T jest oznaczeniem czasu, a Z odnosi się do sytuacji, gdy podajemy tzw. czas uniwersalny (UTC),
NIP – pole zawierające NIP podmiotu, który wpisywany jest jako ciąg liczb, bez spacji i innych znaków rozdzielających.
Odpowiednie przygotowanie i wygenerowanie JPK_KR (odbywające się wyłącznie na wyraźne polecenie organu podatkowego) pozwala w szybkim czasie dostarczyć fiskusowi wszystkie wymagane dane niezbędne np. do przeprowadzenia kontroli. Po otrzymaniu zgłoszenia ze strony Urzędu Skarbowego, wygenerowanie i wysyłkę JPK_KR należy wykonać w terminie do 3 dni roboczych.