Skróty klawiszowe w Excelu przydatne dla księgowych
Excel to jedno z podstawowych narzędzi w pracy księgowego. Pozwala tworzyć wszelkiego rodzaju raporty, zestawienia i analizy niezbędne osobom zarządzającym do podejmowania decyzji biznesowych. Warto więc znać skróty klawiszowe Excela, dzięki którym praca z tym narzędziem stanie się jeszcze szybsza, a managerowie w błyskawicznym czasie otrzymywać będą komplet danych niezbędnych do rozwoju firmy.
Jak nauczyć się Excela?
Gdyby nie arkusze kalkulacyjne, praca księgowego z wykorzystaniem komputera byłaby dziś o wiele trudniejsza. Excel, jako najpopularniejszy program tego typu, widnieje w wymaganiach na każde stanowisko związane z rachunkowością. Jego podstaw uczymy się już w szkole, jednak w momencie, gdy wybierzemy ścieżkę kariery w księgowości, warto poznać nie tylko najważniejsze możliwości narzędzia, ale również przydatne triki, dzięki którym jesteśmy w stanie poznać ciekawe skróty klawiszowe czy opcje niezbędne w codziennej pracy. W jaki sposób zdobywać nową wiedzę nt. Excela? Podobnie, jak w przypadku innych aplikacji, możemy zrobić to na kilka sposobów.
Kursy Excel – dostępne są zarówno w wersji stacjonarnej, jak i prowadzonej online. Pozwalają poznać bardziej zaawansowane funkcje programu, a w niektórych przypadkach również przystąpić do specjalnego egzaminu kończącego się otrzymaniem certyfikatu (m.in. MOS – Microsoft Office Specialist dostępny w wersji podstawowej, Expert oraz Master).
Webinary – bardzo często zdarza się, że specjaliści z wieloletnią znajomością Excela organizują wirtualne, darmowe spotkania, na których pokazują wycinek możliwości programu. Jeśli temat danego spotkania nas interesuje i wchodzi w zakres umiejętności księgowego, powinniśmy brać w nich udział w celu zdobycia nowej wiedzy.
Tutoriale – sieć pełna jest artykułów, na których eksperci Excela pokazują innym użytkownikom ciekawe funkcje, tricki i inne przydatne rzeczy. Zwykle skupiają się oni na przedstawieniu jednego, konkretnego problemu podając najlepsze jego rozwiązania.
Artykuły specjalistyczne – przykładem może być choćby ten artykuł, w którym prezentujemy przydatne w księgowości skróty klawiszowe usprawniające pracę w Excelu.
Z jakiejkolwiek drogi zdobywania wiedzy nie skorzystamy, pozyskane w ten sposób informacje z pewnością przydadzą się nam w dalszej pracy. A teraz zapraszamy do meritum, czyli zestawienia ciekawych, pomocnych skrótów Excela, dzięki którym wiele zadań wykonamy szybciej i prościej.
Skróty klawiszowe Excel, które warto znać?
Oto lista skrótów klawiszowych Excel, dzięki którym przyspieszymy naszą pracę w Excelu:
CTRL + PageUp/PageDown – przejście do następnego/wcześniejszego arkusza,
CTRL + strzałki – ta kombinacja przenosi nas odpowiednio do pierwszej lub ostatniej uzupełnionej komórki w kolumnie (strzałki góra/dół) oraz pierwszej lub ostatniej uzupełnionej komórki w wierszu (strzałki lewo/prawo); skrót ten przydaje się m.in. w sytuacji, gdy w wielu wierszach lub kolumnach dokumentu chcemy dostać się do pustych pól,
CTRL + SHIFT + strzałka – zaznacza całą kolumnę lub wiersz z uzupełnionymi komórkami,
CTRL + SHIFT + 1/4/5 – zmienia ustawienia komórki w odpowiednio liczbę/walutę/procent z uwzględnieniem dwóch miejsc po przecinku,
CTRL + SHIFT + 2/3 – zmienia ustawienia komórki w odpowiednio godzinę/datę,
F4 – blokowanie wiersza, kolumny lub wybranego zakresu danych,
CTRL + 1 – wciśnięcie tej kombinacji na dowolnej komórce otwiera okno formatowania komórek,
CTRL + L – kliknięcie tej kombinacji przy wybranych komórkach w kolumnie otwiera okno sortowania danych,
CTRL + SPACJA – zaznaczenie kolumny, w której mamy aktywną komórkę,
SHIFT + SPACJA – zaznaczenie wiersza, w którym mamy aktywną komórkę,
CTRL + ' (apostrof) – kopiuje do aktywnej komórki formułę z komórki powyżej,
CTRL + D – kopiuje zawartość aktywnej komórki do komórki poniżej,
CTRL + R – kopiuje zawartość aktywnej komórki do komórki po prawej,
CTRL + ; – wstawia w aktywnej komórce aktualną datę,
CTRL + SHIFT + ; – wstawia w aktywnej komórce aktualną godzinę,
ALT + = – autosumowanie przyległego zakresu (aby skrót zadziałał, sumowane komórki muszą znajdować się powyżej lub po lewej stronie od wybranej komórki).
Skróty klawiszowe implementowane są w każdej liczącej się aplikacji i służą do przyspieszania pracy. Przedstawione przez nas powyżej pozwalają użytkownikom Excela wykonywać wiele czynności o wiele szybciej, niż robiliby to poprzez wybór odpowiedniej pozycji w menu. Z tego właśnie powodu warto poznawać nowe możliwości Excela i uczyć się przydatnych skrótów, dzięki którym nasza praca jako księgowych może być jeszcze efektywniejsza.
Interesujesz się tematami związanymi z księgowością i biznesem? Poniżej, w zielonej ramce, znajdziesz zapis na newsletter - zapisz się, żeby nie ominęły Cię najważniejsze informacje publikowane na naszym portalu!