Jak rozliczyć samochód elektryczny w firmie?
Silne działania proekologiczne doprowadziły do wzrostu popularności samochodów napędzanych wyłączenie energią elektryczną. Oznacza to, że coraz więcej pojazdów tego typu zasila floty firmowe polskich przedsiębiorstw. Pozostaje jednak pytanie – jak rozliczyć samochód elektryczny w firmie i jakie niesie to zalety?
Jak rozliczyć samochód elektryczny w firmie
Chcąc dokonać zakupu samochodu elektrycznego na potrzeby firmy warto zaznajomić się z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych z dnia 11 stycznia 2018 roku. Jest to o tyle ważne, że znajdujące się tam zapisy odnoszą się m.in. do podatku dochodowego i akcyzy za pojazdy elektryczne.
Celem ustawy jest dokładne sprecyzowanie zasad wykorzystywania pojazdów elektrycznych m.in. do celów służbowych. Jej przepisy na użytkowników "elektryków" nakładają konkretne przywileje. Rozliczając pojazd elektryczny w firmie otrzymujemy m.in.:
- możliwość wliczenia w koszty firmowe odpisów amortyzacyjnych do wartości 30 000 euro (czyli o 10 000 euro więcej niż w przypadku tradycyjnych pojazdów),
- zwolnienie z akcyzy w momencie sprowadzenia pojazdu elektrycznego z zagranicy.
To jednak nie koniec, bowiem zarówno na szczeblach unijnych, jak i naszych krajowych trwają dyskusje dotyczące dalszych udogodnień dla właścicieli pojazdów ekologicznych. Kolejnych zmian w przepisach spodziewać się możemy w najbliższych miesiącach bądź latach.
Dlaczego warto kupić samochód elektryczny do firmy?
Dzięki ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych posiadacze pojazdów elektrycznych mogą liczyć na ciekawe ulgi podatkowe związane z zakupem i użytkowaniem pojazdu.
Nie dość, że pojazdy takie są przyjazne dla środowiska i nie emitują do atmosfery szkodliwych cząstek, to dodatkowo zwiększona kwota amortyzacji oraz brak konieczności opłacania akcyzy przy zakupie sprawiają, że warto pomyśleć o takim rozwiązaniu w momencie budowania własnej floty. Zwłaszcza, gdy samochód taki wykorzystywany będzie na krótszych dystansach – do podróży służbowych odbywanych w zasięgu tego samego miasta i jego najbliższych okolic.
Korzystanie z pojazdu elektrycznego niesie ze sobą również niższe koszty eksploatacyjne. Obecnie oblicza się, że przejechanie 1 kilometra w ruchu miejskim kosztuje w samochodzie spalinowym ok. 40 groszy, w "elektryku" zaś za ten sam dystans zapłacimy tylko 6,5 grosza. Podobnie sprawa ma się z ubezpieczeniem i kosztami przeglądów, które również w wypadku pojazdów elektrycznych są znacznie niższe.
Niestety, relatywnie niewielka pojemności baterii w pojazdach elektrycznych oraz niewielka ilość stacji ładowania na terenie Polski sprawiają, że obecnie pojazdy tego typu sprawdzają się najlepiej na krótkich dystansach pokonywanych w obrębie większych miast, wyposażonych już przynajmniej w jeden punkt szybkiego ładowania.