Czy remont to ulepszenie środka trwałego?
Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie czy remont to ulepszenie środka trwałego? Zgodnie z przepisami, zarówno ”remont” oraz "ulepszenia środka trwałego" odnoszą się do dwóch zupełnie innych czynności, które mogłyby zaważyć na odpowiednim zaksięgowaniu wartości środka trwałego, a co za tym idzie, nieprawidłowym obliczeniu odpisów amortyzacyjnych. Dlatego w poniższym artykule pokazujemy różnice między powyższymi sytuacjami.
Czy remont to ulepszenie środka trwałego? Jak definiuje się ulepszenie?
Pod pojęciem ulepszenia środka trwałego kryją się nakłady poniesione na podniesienie jego wartości użytkowej. Przepisy podatkowe wyróżniają pięć rodzajów prac, które możemy podpiąć pod powyższą definicję. Są to:
- przebudowa, czyli zmiana warunków technicznych środka trwałego poprzez np. postawienie dodatkowych ścian, wytyczenie nowych ciągów schodowych, dobudowanie ramp,
- rozbudowa, czyli powiększenie składników majątkowych środka np. poprzez instalację systemów bezpieczeństwa, klimatyzacji itp.,
- rekonstrukcja, czyli odtworzenie środka trwałego poprzez wymianę zużytych lub zepsutych elementów (np. wymiana starych lub niedziałających elementów zestawu komputerowego),
- adaptacja, czyli dostosowanie środka trwałego do wykorzystania go w innym celu niż dotychczasowy (np. zmiana mieszkania prywatnego w siedzibę firmy),
- modernizacja, czyli unowocześnienie środka trwałego (np. poprzez zakup nowych akcesoriów komputerowych do posiadanego już zestawu).
Za ulepszenie środków trwałych uważa się sytuację, w której suma poniesionych wydatków w danym roku rozliczeniowym przekracza 10 000 zł (netto dla podatników VAT i brutto dla firm zwolnionych z podatku). Jeśli nie przekroczy ona tej kwoty, uważana jest za koszt uzyskania przychodu możliwy do rozliczenia w dacie jego poniesienia.
Czym jest remont środka trwałego?
Niestety, definicji remontu nie znajdziemy w przepisach prawa podatkowego. Urząd Skarbowy akceptuje jednak definicję zawartą ustawie prawa budowlanego z dnia 7 lipca 1994 roku. Przyjmuje się w niej, że remontem jest przeprowadzenie robót budowlanych (nie będących pracami związanymi z bieżącą konserwacją) mających na celu odtworzenie jego stanu pierwotnego. Dozwolone jest tu użycie wyrobów innych niż użyte zostały oryginalnie.
Możemy więc przyjąć, że remontem środka trwałego będzie każde działanie mające na celu wymianę jego zużytych składników, aby przywrócić mu dotychczasową funkcjonalność. Prawidłowe rozróżnienie remontu od ulepszenia środka trwałego jest miejscami trudne, dlatego chcąc odpowiednio zaksięgować ponoszone wydatki powinniśmy nie tylko otrzymać poprawnie wystawioną fakturę, ale również szczegółowy zakres wykonywanych prac (np. pod postacią protokołu lub umowy) pozwalający jednoznacznie zaliczyć wydatek do jednej z powyższych kategorii.
W wyjątkowych kwestiach może być konieczne również skorzystanie z opinii biegłego, który na podstawie dostarczonej mu dokumentacji jednoznacznie oceni czy wydatek zakwalifikować jako remont, czy ulepszenie środka trwałego.