Zmiany w przepisach dla kobiet w ciąży i karmiących piersią
Unia Europejska zgodnie z zapisami dyrektywy 2006/54/WE wymusiła na Polsce zmianę przepisów dotyczących pracy dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Do tej pory zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów istniał wykaz prac zagrażających zdrowiu dotyczący wszystkich kobiet. Po zmianie grupa uprzywilejowanych ograniczona zostanie wyłącznie do młodych matek.
Czym jest dyrektywa 2006/54/WE?
Wspomniana wyżej dyrektywa zawiera w sobie zapisy wskazujące m.in. na zasadę równości szans i równego traktowania obu płci w miejscu pracy. Jej wejście w życie wymusza zmianę przepisów prawnych w państwach członkowskich w taki sposób, aby umożliwić kobietom identyczne prawa w zakresie wykonywania obowiązków służbowych.
Co zmieni się w pracy kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią?
Szczegółowe wytyczne związane z obowiązującymi po nowelizacji zakazami zabraniają kobietom w ciąży oraz kobietom karmiącym piersią m.in. przenosić samodzielnie ciężary, oraz przebywać w środowisku, gdzie panują szkodliwe warunki pracy (np. chemikalia, zadymienie, nadmierny hałas itp.). Nowe przepisy obligować będą pracodawcę do przeniesienia kobiety w ciąży lub karmiącej na inne stanowisko, jeśli do tej pory swoją pracę wykonywała w warunkach niebezpiecznych dla prawidłowego rozwoju płodu. Co może zrobić pracodawca, gdy nie będzie możliwości przeniesienia kobiety w ciąży, lub kobiety karmiącej na inne stanowisko? Nowe przepisy pozwolą mu zwolnić z obowiązku świadczenia pracy daną osobę na czas niezbędny do urodzenia lub zakończenia karmienia dziecka.
Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Art. 176 § 2 Kodeksu pracy po nowelizacji z dnia 3 sierpnia 2016 roku zawiera upoważnienie ustawowe dla Rady Ministrów w sprawie opracowania i wydania rozporządzenia określającego nowy wykaz prac, jakich kobiety w ciąży, oraz kobiety karmiące piersią nie będą mogły podejmować. Zaktualizowane przepisy mają wejść w życie w przeciągu maksymalnie 9 miesięcy od nowelizacji Kodeksu pracy.
Jakie ustawy muszą zostać zmienione?
Nowelizacja przepisów dotyczących pracy dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią niesie ze sobą konsekwencje w postaci konieczności wprowadzenia zmian również w innych ustawach. Mowa tu w szczególności o ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, oraz ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, gdzie doprecyzowana zostanie lista prac zakazanych dla kobiet w ciąży lub okresie karmienia piersią będących w czynnej służbie wojskowej.