2016-07-27

Czy w czasie upałów pracownik może przerwać pracę?

Z jednej strony upały cieszą osoby wybierające się na urlop, z drugiej są ogromnym utrudnieniem dla tych, którzy muszą pozostać w pracy. W takich wypadkach polskie prawo nakłada na pracodawcę konkretne obowiązki względem jego pracowników.

Obowiązki pracodawcy

Pracodawca jest np. zmuszony do zapewnienia pracownikom bezpłatnych zimnych napojów w momencie, gdy temperatura na zewnątrz wynosi min. 25 st. C (dla pracowników fizycznych, pracujących na otwartej przestrzeni), lub 28 st. C (dla pracowników biurowych, wykonujących swoją pracę w zamkniętych pomieszczeniach).

Żadna ustawa nie precyzuje konkretnej ilości i rodzaju napojów, jednakże warto pamiętać, że ilość powinna zaspokajać potrzeby pracownika, a także być staje w jego zasięgu. Najczęściej wybieranym ze względu na koszty napojem jest więc woda mineralna. Dostarczana w butelkach dla osób pracujących w terenie, lub w dystrybutorach dla pracowników biurowych.

Woda niezbędna jest pracownikom nie tylko do picia. Dla osoby wykonującej typowo fizyczne zadania niezbędne jest zapewnienie co najmniej 90 litrów do celów higienicznych. Jest to warunek niezbędny do spełnienia w momencie, gdy firma nie dysponuje dostępem do wody bieżącej. Innym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie odpowiedniej temperatury. Przepisy jak na razie nie określają maksymalnej wartości, po osiągnięciu której pracownik może przerwać wykonywane obowiązki z wyjątkiem pracowników młodocianych, dla których limit wynosi 30 st. C i wilgotność powietrza na poziomie 65%.

Mimo wszystko pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom niezbędne środki do ograniczania skutków upałów pod postacią wiatraków, lub klimatyzacji.

Przerwy w pracy, lub skrócenie jej czasu

W czasie trwania upałów pracodawca, mimo, że nie ma ku temu stosownych regulacji, może skrócić czas pracy, lub wprowadzić częstsze przerwy regeneracyjne. Jeśli zdecyduje się na tego typu rozwiązanie, pracownicy nie będą zmuszeni do odpracowania krótszych dni pracy, zachowując również prawo do otrzymania pełnego wynagrodzenia.

Kiedy pracownik może opuścić miejsce pracy w czasie upałów?

Jeśli pracownik nie jest osobą młodocianą, ma prawo opuścić miejsce pracy w momencie, gdy ze względu na wysokie temperatury poczuje się słabo. Jego obowiązkiem jest poinformowanie o tym fakcie przełożonego, gdyż warunek ten jest konieczny do zachowania prawa do wynagrodzenia za godziny nieobecności.