Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – co musisz o niej wiedzieć?
Coraz więcej polskich przedsiębiorców przeprowadza transakcje handlowe z kontrahentami z krajów Unii Europejskiej. W określonych przypadkach mogą stanowić one wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby transakcje z kontrahentem unijnym prawidłowo rozliczyć w ramach WDT.
WDT – co to takiego? Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) została zdefiniowana w art. 13 ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nim przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju (…) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Aby wywóz ten można było uznać za WDT, sprzedawca oraz nabywca towarów muszą mieć aktywny nr VAT UE. Stanowi on potwierdzenie, że są oni zarejestrowani na potrzeby przeprowadzenia transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wyjątkiem od wymogu posiadania numeru VAT UE są transakcje wyrobów akcyzowych oraz nowych środków transportu. Stawka 0% VAT Po spełnieniu określonych warunków wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów jest opodatkowana preferencyjną stawką 0% VAT. Aby można było z niej skorzystać, zarówno sprzedawca, jak i kupujący muszą mieć VAT UE, czyli być podatnikami zidentyfikowanymi na terytorium innego państwa członkowskiego. Po drugie, dostawca musi być zarejestrowany jako czynny podatnik VAT-u, który nie korzysta ze zwolnienia, oraz zgłosić w urzędzie skarbowym, że zamierza przeprowadzać dostawy wewnątrzwspólnotowe. Ponadto korzystanie z 0% VAT zależy w głównej mierze od tego, czy podatnik przed terminem złożenia deklaracji podatkowej ma dokumenty potwierdzające transakcję WDT. Dowodami świadczącymi o przeprowadzonej transakcji są m.in.: dokumenty przewozowe oraz specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku. Ponadto dowodami mogą być także: korespondencje handlowe, potwierdzenie zapłaty za towar, ubezpieczenie czy potwierdzenie przez nabywcę przyjęcia towaru na terytorium innego państwa członkowskiego. W przypadku WDT obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury przez sprzedawcę, jednakże nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce dana transakcja. Co więcej, w przypadku WDT mamy możliwość odliczenia VAT-u naliczonego. Dlatego też wystawiając fakturę z podatkiem 0%, wciąż możemy wnioskować o jego zwrot.
Co jeszcze warto wiedzieć o WDT?
• WTD występuje również w przypadku, gdy na dzień przeprowadzenia transakcji dostawca nie ma numeru VAT UE. Aby można było mówić o WDT, wystarczy, aby podatnik dokonujący dostawy zarejestrował się jako płatnik VAT UE przed złożeniem informacji podsumowującej i miał swój numer w czasie składania deklaracji za dany okres. • WDT nie stanowi sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju. • WDT nie występuje w przypadku opodatkowania marżą. • Ze względu na brak kwoty VAT na fakturze fakturę dokumentującą transakcję WDT można wystawić zarówno w złotówkach, jak i w obcej walucie. • Stawki 0% VAT nie należy mylić ze „stawką zw”, czyli zwolnioną z opodatkowania, gdyż od faktury 0% wciąż możemy rozliczyć VAT i wnioskować o jego zwrot.