2016-02-11

Kiedy warto rozważyć faktoring odwrotny?

Faktoring odwrotny jest alternatywnym i zarazem wciąż mało popularnym sposobem finansowania bieżących zobowiązań handlowych podmiotów gospodarczych. Dzięki niemu możemy zwiększyć płynność finansową naszej firmy i zbudować wizerunek rzetelnego przedsiębiorstwa. Na czym polega faktoring odwrotny i kiedy warto z niego skorzystać?

Faktoring odwrotny – co to takiego?

Faktoring odwrotny jest jedną z form finansowania przedsiębiorstw. W klasycznej postaci polega on na wykupie przez faktora od podmiotu gospodarczego wierzytelności z tytułu sprzedaży towarów lub usług. Z kolei usługa faktoringu odwrotnego jest skierowana nie do sprzedawców, lecz do jednostek dokonujących zakupu. Jego mechanizm polega na tym, że po złożeniu zamówienia u dostawcy ten wystawia fakturę i dostarcza produkt kupującemu. Następnie odbiorca (faktorant) przedstawia fakturę do wykupu faktorowi, który płaci dostawcy całość kwoty. Należną kwotę wykupu faktury wraz z odsetkami faktorant spłaca faktorowi w ustalonym terminie. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje więcej czasu na zapłatę zobowiązań związanych z zakupem towarów lub usług.

Zalety skorzystania z faktoringu odwrotnego

Główną korzyścią płynącą z faktoringu odwrotnego jest większa zdolność do regulowania bieżących zobowiązań, terminowej zapłaty należności urzędowi skarbowemu lub ZUS-owi, rat leasingowych, a nawet wypłaty wynagrodzeń. Dzięki temu nie trzeba zaciągać kredytów celem poprawy płynności finansowej firmy. Co istotne, przekłada się to na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa. Za niezwłoczną płatność możemy uzyskać od dostawców profity w postaci rabatu. Budujemy w ten sposób wizerunek naszej firmy jako rzetelnego i wiarygodnego przedsiębiorstwa.

Dla kogo?

Wybór metody finansowania, jaką jest faktoring odwrotny, najlepiej sprawdzi się w przypadku przedsiębiorstw, które mają stałych dostawców oferujących krótkie terminy płatności za towary lub usługi bądź wymagających zapłaty za nie gotówką. W tych przypadkach warto rozważyć skorzystanie z faktoringu odwrotnego. Co więcej, będzie to także dobre rozwiązanie w przypadku, gdy dostawca oferuje rabaty za przedterminową zapłatę za towar. Dlatego też pomimo odsetek, jakie musimy zapłacić faktorowi, dzięki skorzystaniu z faktoringu odwrotnego, oprócz uzyskania płynności finansowej możemy także zaoszczędzić.