Zmiany w obowiązkach pracodawców w 2016 roku
Wraz z dniem 1 września bieżącego roku zmianie uległa część przepisów w Kodeksie pracy nakładająca na pracodawców nowe obowiązki względem pracowników. Jakie to obowiązki?
Umowy muszą zostać podpisane przed rozpoczęciem przez nowego pracownika swoich zadań
Od początku tego miesiąca pracodawca zobowiązany jest przed przystąpieniem pracownika do wykonywania zadań przekazać mu w formie pisemnej umowę lub potwierdzenie warunków zatrudnienia. Oznacza to, że nowo zatrudniony nie może podjąć się wykonywania pracy na rzecz firmy, dopóki nie zostaną dopełnione wszystkie niezbędne formalności. Oczywiście w tym wypadku przez "podjęcie się pracy" nie jest uznawane pojawienie się pracownika na terenie zatrudniającego go zakładu, czy też uczestnictwo przezeń w niezbędnych szkoleniach, np. tych z zakresu BHP. Taka zmiana przepisów likwiduje dotychczasową możliwość podpisywania umów między pracodawcą i pracownikiem np. po pierwszym przepracowanym dniu (co było możliwe w myśl brzmienia starych przepisów). Warto zwrócić również uwagę, że przekazując nowemu pracownikowi warunki pracy lub umowę w formie elektronicznej należy użyć bezpiecznego e-podpisu. W innym przypadku takie przekazanie dokumentów przed rozpoczęciem przez pracownika pracy nie spełnia obowiązku zawartego w przepisach.
Zmiany dla pracownika młodocianego
Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy nakłada na pracodawcę również obowiązki względem pracownika młodocianego. Może on być zatrudniony w firmie na podstawie umowy o pracę do wykonywania tzw. prac lekkich, które muszą zostać wyszczególnione w treści regulaminu pracowniczego, lub w innym oficjalnym dokumencie funkcjonującym w przedsiębiorstwie.
Obowiązkiem pracodawcy względem pracownika młodocianego zgodnie ze zmianami w przepisach jest zapoznanie go z wykazem owych prac przed dopuszczeniem do pracy.
Dlaczego konieczna była nowelizacja przepisów?
Zmiany, jakie zaszły na początku września w Kodeksie pracy podyktowane są sprawozdaniem z działalności Państwowej Inspekcji Pracy z 2014 roku, gdzie w aż 18% skontrolowanych przedsiębiorstw wykryto sytuacje, w których pracownik wykonywał swoje obowiązki bez otrzymania na piśmie warunków zatrudnienia lub umowy. Nowelizacja Kodeksu pracy jest więc kolejnym sposobem na walkę z nielegalnym zatrudnieniem i ma na celu poprawę jakości pracy pracownika, m.in. poprzez związane z posiadaniem umowy opłacanie przez pracodawcę w jego imieniu składek na ubezpieczenie.