2015-08-04

Leasing na oprogramowanie

Obok kredytu leasing jest jednym z najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców sposobem finansowania zakupu firmowego sprzętu. Z reguły kojarzy się on nam z kupnem samochodu bądź nieruchomości. Jednak można go wykorzystać do nabycia wielu innych rzeczy. Czy w leasing możemy wziąć również oprogramowanie komputerowe?

Jakie korzyści daje nam leasing?

Leasing polega na użytkowaniu sprzętu zakupionego przez firmę leasingową, który spłacany jest przez korzystającego z niego w ratach. Czym różni się on od kredytu? W przypadku leasingu procedura jego przyznania jest o wiele łatwiejsza i szybsza niż w przypadku starania się o kredyt. Co więcej, przedmiot leasingu możemy wrzucić w koszty, dzięki czemu jest on dobrym narzędziem do optymalizacji podatkowej.

Oprogramowanie w leasing

Leasing na oprogramowanie różni się od tradycyjnego leasingu przede wszystkim tym, że finansowany nim przedmiot ma wartość niematerialną i prawną. Okazuje się, że mimo że z definicji przedmiotem leasingu może być jedynie trwała wartość materialna, możemy skorzystać z niego także w przypadku kupna oprogramowania komputerowego. Aby zachować formułę tradycyjnego leasingu, przedsiębiorcy często decydują się na zakup oprogramowania wraz ze sprzętem komputerowym. Zakup ten w całości rozkładany jest w ratach leasingowych. Jednak jeżeli planujemy zakupić jedynie samo oprogramowanie, w umowie konieczne jest określenie warunków korzystania z załączonych do niego praw autorskich. Większość z oprogramowań ma licencję, która umożliwia korzystanie z nich wyłącznie jednej osobie – w tym przypadku jest to kupujący, czyli firma leasingowa. W związku z tym na leasing oprogramowania z reguły trzeba uzyskać zgodę producenta. Jeśli chodzi o jego aktualizacje, często nie są już one przedmiotem umowy i przedsiębiorca musi indywidualnie pokryć koszt ich nabycia. Procedura leasingowa zakupu oprogramowania, jako wartości niematerialnej, przebiega tak samo jak w przypadku rzeczy trwałych.

Dlaczego warto?

Dzięki leasingowi możemy zakupić lepsze i nowocześniejsze oprogramowanie, niż pozwala nam na to budżet naszej firmy, a co za tym idzie – zyskujemy lepszą wydajność pracy i większe możliwości obsługi kontrahentów. Co więcej, możemy wtedy zachować pełną płynność finansową. Ponadto, dzięki wrzuceniu w koszty rat leasingowych, możemy skorzystać z tarczy podatkowej, a tym samym obniżyć wysokość podatku dochodowego. Oprocentowanie rat leasingu jest ustalane indywidualnie z firmą leasingowa, a okres spłaty wynosi z reguły od 18 do 48 miesięcy. Niestety, leasing jako sposób na finansowanie zakupu oprogramowania komputerowego jest w Polsce wciąż mało popularny.