2015-06-26

Jak rozliczyć fakturę w walucie obcej?

Często zdarza się, że musimy rozliczyć bądź wystawić fakturę w walucie obcej. Zastanawiamy się wtedy, jaki jej kurs przyjąć, przeliczając podstawę opodatkowania oraz VAT na polskie złote. Odpowiednie przeliczenie waluty powoduje zmniejszenie różnic kursowych mających wpływ na koszty bądź przychody przedsiębiorcy.

Ustalenie kursu walut

Zgodnie z art. 11a Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Analogicznie jest w przypadku poniesionego kosztu. Jednakże gdy kupujemy, bądź sprzedajemy obce waluty, a także otrzymujemy w nich należności, bądź płacimy zobowiązania, należy uwzględnić kurs faktyczny, jaki został zastosowany podczas transakcji, a mówi o tym art. 24c tej ustawy. Różnice w kursach powodują przychód bądź koszt przedsiębiorcy. Dlatego bardzo ważne jest ustalenie właściwego kursu waluty dla danej transakcji.

Rozliczenie faktury

Wszelkie dowody księgowe – zarówno faktury czy rachunki, które zostały wystawione w walucie obcej – należy przeliczyć na polskie złote według kursu faktycznego. W przypadku powstania przychodu bądź kosztu związanego z różnicami kursowymi kwotę tę należy ująć w Księdze przychodów i rozchodów (KPiR) po przeliczeniu jej według średniego kursu podanego przez NBP. W przypadku otrzymania faktury zakupowej w walucie obcej należy ująć ją w kolumnie 10. KPiR-u (zakup towarów handlowych i materiałów), a kwotę należy przeliczyć według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego, który poprzedzał wystawienie faktury. Wszelkie powstałe różnice kursowe należy ująć w kolumnie 8. (pozostałe przychody) bądź 13. KPiR-u (pozostałe wydatki).

Wystawiając fakturę w walucie obcej

W przypadku wystawiania faktury polskiemu kontrahentowi w obcej walucie kwotę podatku należy podać w złotówkach. W tym przypadku właściwe uwzględnienie kursu jest bardzo istotne. Gdy fakturę wystawiamy w terminie, w którym jesteśmy do tego zobowiązani, musimy zastosować średni kurs NBP na dzień jej wystawienia. Z kolei w przypadku niewystawienia faktury w terminie walutę przelicza się po kursie obowiązującym w dniu powstania obowiązku podatkowego. Warto także uwzględnić w wystawionej fakturze wartości brutto i netto, które zostały przeliczone na złotówki, dzięki czemu łatwiej je będzie uwzględnić później w ewidencji VAT-owskiej i sporządzić deklarację VAT-7.
Ujęcie w KPiR-ze Wszelkie dowody księgowe muszą być sporządzone w języku polskim, dlatego też podatnik ma obowiązek przeliczyć wszystkie operacje na złotówki według obowiązujących zasad. Jakiekolwiek różnice w kursach należy ująć w KPiR-ze w 8. (pozostałe przychody) bądź 13. kolumnie (pozostałe wydatki).